Konstance Buffet
Textured metal gleams against a warm wood on this bold modern buffet.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
Beautiful textured aluminum shines on the Konstance buffet, offering the perfect complement to the warm wood case that’s finished in Chai. The metal overlays on the doors gleam in a Light Bronze finish. The doors open to reveal a drawer and adjustable shelves.
Product Details
| Cubes | 40.47 |
|---|---|
| Introductions | NewAll and NewInteriors |
| Newintroductions | New |
| Overall Product Height | 34 |
| Overall Product Width | 72 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Buffet |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Dining and Living |
| Shipping Weight | 375.0 |
| Total Shipping Weight | 375.0 |
| Website Material | Metal and Wood |
| Anti-tip kit | Yes |
| Grommets and vents | Yes |
| One soft-close drawer with finger pull | Yes |
| Silver insert | Yes |
| Three pull-to-open doors with textured aluminum overlay in Light Bronze finish | Yes |
| Suitable for use with TV | Yes |
| Wire-brushed oak in Chai finish | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Three adjustable shelves | Yes |
| Depth | 20 in (50.8 cm) |
| Height | 34 in (86.36 cm) |
| Width | 72 in (182.88 cm) |
Additional information
| Dimensions | 20 × 72 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Collection | Bernhardt Interiors |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.