Modern Mood Buffet
Modern buffet in Quartered Oak with raffia-wrapped doors and warm pewter hardware, finished in dark Mink, with soft-close doors, adjustable shelves, cord management and a 3-plug outlet.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Sleek and stunning with a timeless sophistication and soft modern aesthetic, the Modern Mood Buffet combines Quartered Oak Veneers with raffia-wrapped doors, warm pewter brushed metal bar pulls accents. The Mink Finish has dark, earthy brown hues with notes of black, offering a serene style. Features include 4 doors with soft-close hinges and magnetic catches, two adjustable wood shelves behind each pair of doors, ventilated back panels and wire management holes in the back panel and a 3-plug electrical outlet behind the right-side doors.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Four raffia wrapped doors with soft-close hinges and magnetic catchesOne self-closing drawer with drop-in silver tray liner behind right side doorsTwo adjustable shelves behind left side doorsOne adjustable shelf behind right side doorsPower supply behind | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| 1st Row Left Shelf Opening | 38.625W x 15.125D x 10.75H |
| 1st Row Right Shelf Opening | 38.625W x 15.125D x 10.75H |
| 2nd Row Left Shelf Opening | 38.625W x 15.125D x 7H |
| Alternate Finish Items | 6850-75900-80 |
| Back Panel Description | Stained and sealed |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 38.75 |
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 336.70 |
| Carton Width | 83.50 |
| Clearance | 4.625 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | Yes |
| Drawer Dimensions | 30.25W x 13.25D x 3.25H |
| Drawers | Yes |
| Height | 36.25 |
| Left Base Panel Opening | 34.75W x 16.25D x 7.5H |
| Left Cabinet Opening | 34.75W x 16.25D x 28.25H |
| Material Description | Oak Veneers and Raffia |
| Number of Drawers | 1 |
| Number of Shelves | 3 |
| Right Base Panel Opening | 34.75W x 16.25D x 10.75H |
| Right Cabinet Opening | 34.75W x 16.25D x 22.375H |
| Safety Stop | Yes |
| Sales Panel | HF-6850-MINK-SP HF-6850-MINK-TEXT-SP |
| Style | Modern/Contemporary |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Ventilation | Yes |
| Width | 80.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 288.1 |
| Image Role Data | {“6850_75201_401_411_900_90008_89_room”:[“Room Image 1″],”6850_75900_90008_89_room”:[“Room Image 2″],”6850_75900_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6850_75900_89_open_silo”:[“Silo |
| Weight | 288.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 80 × 36.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Modern Mood |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.