Rhapsody 96” Credenza
96 in. traditional credenza in a walnut-colored rustic finish with scroll, column and rope-twist details. Includes three drawers (drop-front center) and four doors with adjustable wood shelves, including behind the center doors.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
The soaring design of the grand 96-inch Rhapsody Credenza will lift your spirits and elevate the atmosphere. Romantic scroll motifs around the apron, column motifs on the case front and a rope-twist carving around the base give a classical pedigree to the piece. The walnut-colored finish inspired by the rustic nature of reclaimed woods in beautiful patinas makes the credenza fresh for today’s relaxed interiors. The multi-functional credenza has three drawers and a drop-front center drawer and four doors with one adjustable wood shelf behind each and one adjustable shelf behind the center doors.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Glide Location | Undermounted |
|---|---|
| Drawer Glide Material | Wood |
| Carton Height | 47.50 |
| Carton Length | 23.50 |
| Carton Weight | 416.00 |
| Carton Width | 100.25 |
| Center Drawer Dimensions | 36.875W x 14.5D x 4H |
| Center Drawer Weight Capacity | 40 lbs |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Antique Silver |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Height | 44.50 |
| Left and Right Drawer Dimensions | 15.75W x 13D x 3.75H |
| Left and Right Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecan, Hickory, Ash, Black Walnut and Maple Veneers with Resin |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Number of Shelves | 3 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 180 lbs |
| Width | 96.00 |
| Wood Distressing Type | Scraping lines, sloping lines, rasping, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 361.56 |
| Image Role Data | {“5070_85002_inset2”:[“Room Image 1″],”5070_85002”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5070_85002_inset1″:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 361.56 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 96 × 44.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Rhapsody |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.