Sanctuary Bien Ame Buffet
3-door buffet sideboard with a shaped apron, cabriole legs, and decorative floral hardware, crafted of poplar and hardwood solids with oak veneers in a distressed Porte Noir finish. Soft-close doors conceal one adjustable shelf behind each door.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Absolutely captivating, the Bien Ame Buffet is a luxurious piece that is approachable and inviting. With classic bones, the 3-door buffet features a shaped apron and cabriole legs and delightful decorative floral hardware. Crafted of Poplar and Hardwood Solids with Oak Veneers, it is finished in Porte Noir, a black paint with rich brown undertones with areas of heavy rub through and distressing to reveal a honey tone wood color. Doors have soft-close hinges, and there is one adjustable shelf behind each door.
Product Details
| Three doors with soft-close hingesOne adjustable shelf behind each doorVentilated back panelFinish: Porte Noir: a dark, black painted finish rich brown undertones, rubbed to a medium sheen, with areas of heavy rub thru and distressing to review a honey to | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 39.75 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 215.60 |
| Carton Width | 76.00 |
| Depth | 19.75 |
| Distressing | Yes |
| Height | 36.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Veneers and Resin |
| Number of Shelves | 3 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 73.00 |
| Wood Distressing Type | Drawknife, wormholes and rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 173.8 |
| Image Role Data | {“5845_75900_99_detail”:[“Detail Image 1″],”5845_75900_99_room”:[“Room Image 1″],”5845_75213_95_900_99_5865_75710_80_5875_75500_95_room”:[“Room Image 2”],”5845_75213_95_900_99_5865_75710_80_5 |
| Weight | 173.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.75 × 73 × 36 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Sanctuary 2 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.