Arctic Accent Table
Crafted from solid acrylic that glistens like ice, this sculptural chairside table exhibits the artistry of furniture making.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
From the eclectic Bernhardt Interiors collection, the Arctic chairside table emerges as an example of artistic expression in furniture making. Pristinely crafted from solid acrylic with a cast wood grain pattern, this sculptural table presents a modern, organic design that suggests a tree trunk encased in a glistening block of ice. With its intriguing texture and elegant shimmer, this table makes an unforgettable statement.
Product Details
| Cubes | 3.26 |
|---|---|
| Furniturecoveringraphite | C5105O |
| Furniturecoverinlightgrey | C5105BO |
| Overall Product Height | 16.5 |
| Overall Product Width | 11 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Accent Table |
| Roomtype | Living |
| Shipping Weight | 76.0 |
| Total Shipping Weight | 76.0 |
| Website Material | Acrylic |
| Solid acrylic with cast wood grain pattern | Yes |
| Depth | 11 in (27.94 cm) |
| Height | 16.5 in (41.91 cm) |
| Width | 11 in (27.94 cm) |
| Qty On Hand | 17 |
Additional information
| Dimensions | 11 × 11 × 16.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.