Tarleton Fabric Ottoman
A sophisticated and stylish ottoman with a rectangular shape and turned wooden legs.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
Bring the comfort of our Tarleton furniture line to any room with the Tarleton Ottoman. Pair it with a chair or alongside a sofa or loveseat. This ottoman provides quick and convenient support wherever you need it, letting you extending the beauty of Tarleton design into any room of a home.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 22.1 |
|---|---|
| Cutandsewnumber | 2050-CS1 |
| Express Ship | Yes |
| Fabric | 2050-011 |
| Fabric Shown | 2050-011 |
| Finish Shown | WDF – 751 Mocha |
| Optionlink | B4261 |
| Overall Product Height | 18 |
| Overall Product Width | 52 |
| Product Style | Traditional |
| Product Type | Ottoman |
| Productionplant | Domestic |
| Roomtype | Living |
| Shipping Weight | 40.0 |
| Total Shipping Weight | 40.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Rectangular ottoman. | Yes |
| Webbing construction. | Yes |
| Exposed turned legs. | Yes |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Depth | 27 in (68.58 cm) |
| Height | 18 in (45.72 cm) |
| Qty On Hand | 5 |
| Width | 52 in (132.08 cm) |
Additional information
| Dimensions | 27 × 52 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
SKU:
B4261G
Category: Ottomans & Poufs
Tags: Bernhardt Furniture, Cream, Fabric, Mocha, Ottomans & Poufs
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.