Archivist Lateral File
French-inspired lateral file with two locking drawers and a Pendaflex letter/legal system. Crafted in Pecky Pecan veneers with a soft pecan finish and time-worn bronze hardware.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
Beauty and storage merge perfectly in the Archivist Lateral File, with a silhouette inspired by authentic French antiques and 2 locking file drawers with Pendaflex letter/legal filing system that will help you get organized. Crafted with Pecky Pecan Veneers, the file has a soft casual pecan-colored finish with a character-filled and authentic look. The antique-inspired hardware in a time-worn bronze finish adds the final touch.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Two locking file drawers with Pendaflex letter/legal filing systemSoft, casual Pecan colorTraditional/Formal stylingFinish: A soft casual finish over Pecky Pecan gives a rustic, character-filled and authentic look.Hardware: Antique-inspired hardware inclu | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 65 lbs |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 35.00 |
| Carton Length | 25.50 |
| Carton Weight | 147.49 |
| Carton Width | 39.25 |
| Depth | 22.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 25W x 16.25D x 9.25H |
| Drawer Handle Finish | Time-Worn Bronze |
| Drawer Handle Material | Metal |
| File Drawer | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 31.50 |
| Levelers | Yes |
| Locking Drawers | Yes |
| Material Description | Pecky Pecan Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Locking Drawers | 2 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | File Cabinets & Storage |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 36.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, chiseling, chain |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 124.78 |
| Image Role Data | {“5447_10466_room”:[“Room Image 1″],”5447_10458_410_446_room”:[“Room Image 2″],”5447_10458_410_446_room2”:[“Room Image 3″],”5447_10466_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5447_10466_t |
Additional information
| Weight | 124.78 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 36 × 31.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Archivist |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.