Sutter Lateral File
Lateral file cabinet with two locking file drawers on full-extension slides for easy access and security. Cathedral Oak veneers in a Claro finish with champagne-colored pulls.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Traditional with a twist, the Sutter Lateral File is crafted of Cathedral Oak Veneers with a classic silhouette and designer details such as carved column motifs on the side of the case and champagne-colored knobs and ring pulls. The Claro finish is a casual clear Oak color that reveals the tactile grain pattern for a reclaimed look. Featuring 2 locking file drawers with pendaflex filing system with locks on the front of the drawers. Drawers have metal ball bearing full extension slides.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Two locking file drawers with pendaflex filing system with locks on the front of the drawersDrawers are on 150lb metal ball bearing full extension slidesFinish: Claro, a distressed medium clear oak finishHardware: Champagne Colored PullsDistressed Finishe | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Weight Capacity | 70 lbs |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 34.50 |
| Carton Length | 25.50 |
| Carton Weight | 151.00 |
| Carton Width | 37.50 |
| Depth | 22.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 26.25W x 17.375D x 9.125H |
| Drawer Handle Finish | Champagne |
| Drawer Handle Material | Metal |
| File Drawer | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 31.00 |
| Locking Drawers | Yes |
| Material Description | Cathedral Oak Veneers |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Locking Drawers | 2 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | File Cabinets & Storage |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 34.00 |
| Wood Distressing Type | Scratch antiquing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 130 |
| Image Role Data | {“5981_10466_80_room”:[“Room Image 1″],”5981_10458_445_466_80_room”:[“Room Image 2″],”5981_10563_464_467_466_80_room”:[“Room Image 3″],”5981_10466_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle” |
| Weight | 130 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 34 × 31 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Sutter & Work Your Way |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.