House Blend Lateral File
Lateral file in Dark Roast Quartered Ash with silver trim. Three drawers include a locking file drawer on full-extension slides for organized office storage.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
Add stylish work-from-home storage to any space or keep your household organized with the versatile House Blend Lateral File. Featuring a sleek combination of the Dark Roast finish over Quartered Ash Veneers, silver metal trim and polished stainless bar pulls, the file has 3 drawers, and the top two have full extension metal ball-bearing slides. The bottom drawer is a locking file drawer with full extension metal ball bearing slides and a pendaflex filing system.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Three drawersTop two drawers have 100lb full extension metal ball bearing slidesBottom drawer is a locking file drawer with 150lb full extension metal ball bearing slide and pendaflex filing systemFinish: Dark Roast finish with silver metal trimHardware: | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st and 2nd Row Drawer Dimensions | 24.625W x 19D x 3.75H |
| 1st and 2nd Row Drawer Weight Capacity | 30 lbs |
| 3rd Row Drawer Dimensions | 24.625W x 16.75D x 9.5H |
| 3rd Row Drawer Weight Capacity | 65 lbs |
| Carton Height | 33.25 |
| Carton Length | 28.25 |
| Carton Weight | 138.80 |
| Carton Width | 31.25 |
| Depth | 24.00 |
| Distressing | No |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Polished Stainless |
| File Drawer | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 29.75 |
| Locking Drawers | Yes |
| Material Description | Quartered Ash Veneers and Metal |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Number of Locking Drawers | 1 |
| Sales Panel | HF-5892-DarkRoast-SP |
| Style | Transitional |
| Sub Type | File Cabinets & Storage |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 90 lbs |
| Width | 28.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 121 |
| Image Role Data | {“5892_10466_85_room”:[“Room Image 1″],”5892_10562_464_467_466_85_room”:[“Room Image 2″],”5892_10466_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5892_10466_85_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
Additional information
| Weight | 121 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 28 × 29.75 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | House Blend & Work Your Way |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
5892-10466-85
Category: Office Storage
Tags: Brown, Dark Wood, Hooker Furniture, Office Storage
Reviews
There are no reviews yet.