Angelina Fabric Swivel Chair
This swivel chair clearly defines modern seating design.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
The Angelina swivel chair clearly defines modern style in molded acrylic. The back curves for comfort and includes an open-work space that adds a lightness to the design. A softly deep seat sits on an acrylic swivel base that smoothly moves in a full circle.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Arm Height | 29 in and 73.66 cm |
|---|---|
| Ba | 25 in and 63.5 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Com | 2 |
| Cubes | 16.53 |
| Cushion Product Name | Tight Seat |
| Fabric | 1372-044 |
| Fabric Shown | 1372-044 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 34 |
| Overall Product Width | 27.5 |
| Product Type | Swivel Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 24.5 in and 62.23 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Shipping Weight | 90.0 |
| Total Shipping Weight | 90.0 |
| Website Material | Acrylic and Fabric |
| Acrylic finish only | Yes |
| Seat Width | 25 in and 63.5 cm |
| Depth | 30 in (76.2 cm) |
| Height | 34 in (86.36 cm) |
| Width | 27.5 in (69.85 cm) |
| 360-degree swivel | Yes |
| Curved acrylic back | Yes |
| Tight seat | Yes |
| Qty On Hand | 42 |
Additional information
| Dimensions | 30 × 27.5 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Blue |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.