Aston Fabric Chair
A modern chair profile expertly combines a wood frame with a shapely seat.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
A plush seat hovers between two shapely open sides for the Aston chairs modern profile. Textured wood offers a rounded rectangle for the framing, giving the design an open feeling. Tight-back upholstery refines the seat as it takes a laid-back approach.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 23.50 in and 59.69 cm |
|---|---|
| Ba | 25.25 in and 64.14 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Com | 2.3 |
| Cubes | 28.36 |
| Cushion Product Name | Tight Seat |
| Fabric | 1722-122 |
| Fabric Shown | 1722-122 |
| Finish Shown | WDF – 624 Porcini – Cerused |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Width | 33.75 |
| Product Type | Chair |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 23.25 in and 59.05 cm |
| Seat Width | 25.25 in and 64.14 cm |
| Shipping Weight | 80.0 |
| Total Shipping Weight | 80.0 |
| Website Material | Fabric |
| Wood frame | Yes |
| Wood arm | Yes |
| Modern style | Yes |
| Tight back | Yes |
| Overall Product Height | 29 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Depth | 34.75 in (88.27 cm) |
| Height | 29 in (73.66 cm) |
| Width | 33.75 in (85.72 cm) |
| Qty On Hand | 22 |
Additional information
| Dimensions | 34.75 × 33.75 × 29 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Porcini Cerused |
| Collection | Bernhardt Living |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.