Carver Fabric Chair
Well-balanced linear proportions and super soft cushions combine in this luxuriously comfortable modern chair.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
Classic lines and extra-thick cushions define the modern Carver chair. Well-balanced linear proportions deliver an engaging, clean design that merges seamlessly with contemporary and transitional styles. Sumptuous cushions are soft and inviting, while slender legs finished in polished stainless steel add a sleek finishing touch.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 22.5 in and 57.15 cm |
|---|---|
| Ba | 24.5 in and 62.23 cm |
| Back Pillow | (1) Fiber, Box-edge weltless border with topstitch |
| Com | 10.4 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Date Introduced | October 2016 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 1037-002 |
| Fabric Shown | 1037-002 |
| Made To Order | Yes |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 33.5 |
| Overall Product Width | 37 |
| Product Name Search | Carver Fabric Chair |
| Product Type | Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 22 in and 55.88 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Seat Width | 24.5 in and 62.23 cm |
| Shipping Weight | 80.0 |
| Total Shipping Weight | 80.0 |
| Website Material | Fabric |
| Modern style | Yes |
| Box-edge pillow | Yes |
| Polished stainless steel | Yes |
| Track arm | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
Additional information
| Dimensions | 40.5 × 37 × 33.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.