Gianni Fabric Swivel Chair
Texture and shape create a distinctive design for this chic swivel chair.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
The Gianni swivel chair offers an aerodynamic sweep as the back wraps around at an angle. Heavily cerused wood makes a textural statement, balanced by an incredibly soft seat and an upholstered front panel. A smooth base offers a 360-degree swivel.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Arm Height | 20.00 in and 50.8 cm |
|---|---|
| Ba | 27.50 in and 69.85 cm |
| Com | 4.7 |
| Cubes | 24.31 |
| Depth | 33.50 in (85.09 cm) |
| Height | 30.00 in (76.2 cm) |
| Introductions | NewAll and NewInteriors |
| Newintroductions | New |
| Overall Product Height | 30.00 |
| Overall Product Width | 32.00 |
| Product Type | Swivel Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 23.50 in and 59.69 cm |
| Seat Height | 16.00 in and 40.64 cm |
| Shipping Weight | 100.0 |
| Total Shipping Weight | 100.0 |
| Website Material | Fabric |
| Width | 32.00 in (81.28 cm) |
| Available in any 600 series upholstery cerused wood finish | Yes |
| Modern style | Yes |
| Shelter arm | Yes |
| Swivel base | Yes |
| Tight back & seat | Yes |
Additional information
| Dimensions | 33.5 × 32 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.