Iris Fabric Swivel Chair
A slipper chair gets a modern update in this sleek swivel design.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
The Iris swivel chair offers a new twist on the slipper chair design. A lush deep seat swivels smoothly for a 360-degree view, while a tight-back panel adds a modern style.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Com | 5.3 |
|---|---|
| Cubes | 28.36 |
| Depth | 31.25 in (79.38 cm) |
| Height | 29.75 in (75.56 cm) |
| Introductions | NewAll and NewInteriors |
| Newintroductions | New |
| Overall Product Height | 29.75 |
| Overall Product Width | 31.00 |
| Product Type | Swivel Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 22.50 in and 57.15 cm |
| Seat Height | 16.00 in and 40.64 cm |
| Shipping Weight | 84.0 |
| Total Shipping Weight | 84.0 |
| Website Material | Fabric |
| Width | 31.00 in (78.74 cm) |
| Armless | Yes |
| Modern style | Yes |
| Swivel base | Yes |
| Tight back and seat | Yes |
Additional information
| Dimensions | 31.25 × 31 × 29.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.