Terra Fabric Swivel Chair Without Pillows
Sophisticated style meets luxe comfort with this casually elegant swivel chair.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
A modern take on a classic, the Terra swivel chair has inviting plump cushions, supported by a smooth swivel base. Sloping and curved arms further the sophisticated yet understated look making this versatile swivel chair perfect for a formal or casual space.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Arm Height | 24 in and 60.96 cm |
|---|---|
| Ba | 23 in and 58.42 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Chaise Depth | 32 in and 81.28 cm |
| Com | 6.8 |
| Cubes | 30.58 |
| Cushion Content Details | Polyester Fibers |
| Cushion Product Name | Fiber |
| Fabric | 1273-002 |
| Fabric Shown | 1273-002 |
| Featuredwaysku | P1362SA |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 32 |
| Overall Product Width | 32.5 |
| Product Type | Swivel Chair |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | BPF – Insert |
| Seat Depth | 25 in and 63.5 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Shipping Weight | 90.0 |
| Specialshoppage | Yes |
| Total Shipping Weight | 90.0 |
| Website Material | Fabric |
| Seat Width | 23 in and 58.42 cm |
| Depth | 39 in (99.06 cm) |
| Height | 32 in (81.28 cm) |
| Width | 32.5 in (82.55 cm) |
| Knife-edge pillow | Yes |
| Shelter arm | Yes |
| Swivel base | Yes |
| Transitional style | Yes |
Additional information
| Dimensions | 39 × 32.5 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.