Turner Fabric Swivel Chair
Crafted for comfort and casual, sophisticated style, this upholstered swivel chair features a low-profile barrel back.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
The Turner swivel chair presents casual chic style in a deeply comfortable design. The sloping barrel back luxuriously envelopes the body, while a spring down cushion enhances relaxation. The curves soften the feel of a room. Welt cord trim contributes to a tailored, sophisticated look that brings soft elegance to a variety of settings.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Arm Height | 24 in and 60.96 cm |
|---|---|
| Ba | 24 in and 60.96 cm |
| Back Pillow | (1) Fiber Blendown, Knife-edge with welt |
| Com | 7.9 |
| Created | 4/21/2025 |
| Cubes | 20.63 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Fabric | 1747-011 |
| Fabric Shown | 1747-011 |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 28.5 |
| Overall Product Width | 33 |
| Product Type | Swivel Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 19.5 in and 49.53 cm |
| Seat Height | 16.5 in and 41.91 cm |
| Seat Width | 24 in and 60.96 cm |
| Shipping Weight | 75.0 |
| Total Shipping Weight | 75.0 |
| Website Material | Fabric |
| Depth | 35.5 in (90.17 cm) |
| Height | 28.5 in (72.39 cm) |
| Width | 33 in (83.82 cm) |
| Knife-edge pillow | Yes |
| Shelter arm | Yes |
| Swivel base | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Welt detail | Yes |
| $modifiedat | 20250421070737 |
Additional information
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.