Joli Fabric Right Arm Loveseat Without Pillows
Plush cushioning and sophisticated style combine in this right arm loveseat, creating supremely comfortable seating with modern appeal.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
Sophisticated European style meets casual elegance. With a low, deep seat and superior plush cushioning, the Joli right arm loveseat is the ultimate in comfort. Stylish and modern, this piece combines natural fabrics with relaxed tailoring and gracious scale. A sloped arm and sleek tapered legs complete the contemporary look.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 24.5 in and 62.23 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (2) Fiber, Knife-edge weltless with flange |
| Com | 15.8 |
| Companion Skus | P4830, P4832Y, P4837Y, P4838Y and P4842Y |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Date Introduced | April 2019 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 5567-002 |
| Fabric Shown | 5567-002 |
| Featuredwaysku | P4841A |
| Finish Shown | WDF – 712 Greige |
| Made To Order | Yes |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–ADBeoX4L–/frcu2sv70s1eplqsygrn.pdf |
| Marketing Labels | Joli Plush Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 32.5 |
| Overall Product Width | 65.5 |
| Product Name Search | Joli Fabric Right Arm Loveseat |
| Product Type | Right Arm Loveseat |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 26 in and 66.04 cm |
| Seat Height | 16.5 in and 41.91 cm |
| Shipping Weight | 120.0 |
| Specialshoppage | Yes |
| Total Shipping Weight | 120.0 |
| Website Material | Fabric |
| Cubes | 62.71 |
Additional information
| Dimensions | 42 × 65.5 × 32.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Greige |
| Collection | Bernhardt Living |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.