Massimo Fabric Right Arm Power Motion Chair
A sculptural design showcases cloudlike comfort on this stunning motion sectional component.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
Motion seating has never been this sculptural or stunning. Part of the Massimo power motion sectional, the Massimo right arm power motion chair’s generous profile is accented with deep upholstery that offers cloud-like comfort. Hidden controls allow the seat to recline with a smooth motion, including power headrest and footrest. The oversized, modern style showcases the ultimate in luxurious seating.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Arm Height | 32 in and 81.28 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (1) Tight back with pop-up headrest |
| Companion Skus | B830RO, B836RO, B855RO and B860RO |
| Fabric | 1501-012 |
| Fabric Shown | 1501-012 |
| Motion Type | Powered |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 32 |
| Overall Product Width | 46.5 |
| Product Type | Right Arm Power Motion Chair |
| Productionplant | Plant 12 |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 23.5 in and 59.69 cm |
| Shipping Weight | 193.0 |
| Total Shipping Weight | 193.0 |
| Website Material | Fabric |
| Available only in fabric shown | Yes |
| Hidden feet | Yes |
| Modern style | Yes |
| Shelter arm | Yes |
| Tight back | Yes |
| Wall-away recline | Yes |
| Not designed to be used as a stand-alone item | Yes |
| Cubes | 38.51 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Qty On Hand | |
| Depth | 43 in (109.22 cm) |
| Height | 32 in (81.28 cm) |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–7S8GRed7–/rccu7uksuolbxj2p1eqx.pdf |
| Marketing Labels | Living_Massimo PM Sectional.pdf |
| Width | 46.5 in (118.11 cm) |
Additional information
| Dimensions | 43 × 46.5 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Collection | Bernhardt Living |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.