Solana Outdoor Left Arm Chaise
A distinctive knife-edge pleat on the front of the arm gives this outdoor chaise a signature style.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
The Solana left arm chaise is a relaxed design with a distinctive knife-edge pleat on the front of the arm. A fully upholstered frame creates softness while the cushion and back pillow offer incredible comfort in all-weather style. It can stand alone or be used as part of the Solana sectional.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Com | 9.5 |
|---|---|
| Cubes | 51.65 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Synthetic Down |
| Cushion Product Name | #2 Exteriors Plush Cushion |
| Fabric | 6078-000 |
| Fabric Shown | 6078-000 |
| Furniturecoveringraphite | C7938O |
| Furniturecoverinlightgrey | C7938BO |
| Marketing Labels | Solana Outdoor Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Product Type | Left Arm Chaise |
| Productionplant | Plant 6 |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Cushion Insert | SCEX2 – Insert |
| Shipping Weight | 140.0 |
| Total Shipping Weight | 140.0 |
| Back Pillow | (1) Knife-edge without welt |
| Arm Height | 22.00 in and 55.88 cm |
| Companion Skus | O7920, O7922, O7937, O7981 and O7982 |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–NOJqDpzu–/f6btrbzwxmpzap2svw47.pdf |
| Overall Product Height | 28.50 |
| Overall Product Width | 38.50 |
| Seat Depth | 47.25 in and 120.02 cm |
| Seat Height | 17.00 in and 43.18 cm |
| Website Material | Fabric |
| Depth | 63.50 in (161.29 cm) |
| Height | 28.50 in (72.39 cm) |
| Qty On Hand | 249 |
| Width | 38.50 in (97.79 cm) |
| Flanged-edge arm | Yes |
| Knife-edge pillow | Yes |
| Modern style | Yes |
| Teak feet in Weathered Teak finish | Yes |
Additional information
| Dimensions | 63.5 × 38.5 × 28.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.