Ventura Fabric Corner Chair
Clean lines and a balance of comfort and style are the hallmarks of this corner chair design.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
Clean lines and graceful curves blend modern and traditional shaping for the Ventura sectional. The arms gently swoop from a tall back and then take a straight line to the floor. Deep seat cushions and box-edge bordered back pillows provide the ultimate in comfort.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Back Pillow | (2) Fiber, Box-edge border with topstitch |
|---|---|
| Com | 13.8 |
| Cubes | 37.63 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Cutandsewnumber | 1501-C32 |
| Featuredwaysku | P3532A |
| Marketing Labels | Ventura Fabric Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 34.50 |
| Overall Product Width | 40.25 |
| Product Type | Corner Chair |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 22.75 in and 57.79 cm |
| Seat Height | 17.25 in and 43.81 cm |
| Shipping Weight | 89.0 |
| Total Shipping Weight | 89.0 |
| Website Material | Fabric |
| Fabric | 1501-012 |
| Fabric Shown | 1501-012 |
| Companion Skus | P3530A, P3535A, P3536A, P3537A, P3538A, P3540A, P3541A and P3542A |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–li-FHJA4–/nsibgh99zqeltnbqzwue.pdf |
| Optionlink | P3532 and P3532Y |
| Finish Shown | WDF – 664 Java – Cerused |
| Depth | 40.25 in (102.23 cm) |
| Height | 34.50 in (87.63 cm) |
| Width | 40.25 in (102.23 cm) |
Additional information
| Dimensions | 40.25 × 40.25 × 34.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Java Cerused |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
SKU:
P3532A
Category: Sectional Parts
Tags: Bernhardt Furniture, Cream, Java Cerused, Sectional Parts
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.