Barnes Fabric Sectional
Traditional design gets a modern update in this transitional sectional.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
The Barnes sectional takes the best of traditional design and updates the look for more modern living. A rolled arm has a sleeker style, block feet are slightly tapered, and the details are tailored to perfection. The result is a transitional style that is balanced and beautiful.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 197.25 |
|---|---|
| Fabric | 1373-200 |
| Fabric Shown | 1373-200 |
| Finish Shown | WDF – 664 Java – Cerused |
| Kitted Skus | B2130M, B2132M, B2141M, B2142M |
| Pieces Shown | B2130M Barnes Armless Chair, B2132M Barnes Corner Chair, B2141M Barnes Right Arm Loveseat and B2142M Barnes Left Arm Loveseat |
| Product Type | Sectional |
| Roomtype | Living |
| Sectional Skus | B2130M, B2132M, B2141M and B2142M |
| Shipping Weight | 445.0 |
| Total Shipping Weight | 445.0 |
| Website Material | Fabric |
| Overall Product Height | 35 |
| Overall Product Width | 138.75 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Rolled arm | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Box-edge pillow | Yes |
| Arm Height | 27 in and 68.58 cm |
| Seat Depth | 25 in and 63.5 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Back Pillow | (7) Fiber, Box-edge weltless border with topstitch |
| Depth | 108.75 in (276.23 cm) |
| Height | 35 in (88.9 cm) |
| Number Of Seat Cushions | 6 |
| Qty On Hand | 11 |
| Width | 138.75 in (352.43 cm) |
| Block feet in Java Cerused finish | Yes |
Additional information
| Dimensions | 108.75 × 138.75 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Java Cerused |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
SKU:
K2265
Category: Sectionals
Tags: Bernhardt Furniture, Brown, Customizable, Fabric, Java Cerused, Sectionals
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.