Bliss Fabric Power Motion Sectional
Tailored details and deep comfort give this power motion sectional a beautiful style.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
The Bliss power motion sectional features stitched flange details that offer tailored style. Deep seats and backs provide incredible comfort, while discreet controls power the reclining seats. Pop-up headrests offer extra relaxation.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Arm Height | 31 in and 78.74 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (6) Tight back |
| Companion Skus | B455RO |
| Cushion Product Name | Tight Seat |
| Fabric | 1513-444 |
| Fabric Shown | 1513-444 |
| Kitted Skus | B430RO, B430RO, B432RO, B435RO, B436RO |
| Motion Type | Powered |
| Number Of Seat Cushions | 5 |
| Overall Product Height | 31 |
| Overall Product Width | 127 |
| Pieces Shown | B430RO Bliss Armless Power Motion Chair, B432RO Bliss Corner Chair, B435RO Bliss Right Arm Power Motion Chair and B436RO Bliss Left Arm Power Motion Chair |
| Product Type | Power Motion Sectional |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 22 in and 55.88 cm |
| Sectional Skus | B430RO, B432RO, B435RO and B436RO |
| Flange details | Yes |
| Track arms | Yes |
| Tight back | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Wall-away recline | Yes |
| Block feet in Weathered Charcoal finish | Yes |
| Website Material | Fabric |
| Cubes | 174.77 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Shipping Weight | 786.0 |
| Total Shipping Weight | 786.0 |
| Qty On Hand | |
| Depth | 127 in (322.58 cm) |
| Height | 31 in (78.74 cm) |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–fvrRIpke–/ufur76w6wkwjmfs4lapc.pdf |
| Marketing Labels | Bliss PM Sectional_B43.pdf |
| Width | 127 in (322.58 cm) |
Additional information
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
SKU:
K2183
Category: Sectionals
Tags: Bernhardt Furniture, Customizable, Fabric, Gray, Motion, Power, Reclining, Sectionals
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.