Ventura Fabric Sectional
Lines and curves are perfectly balanced on this modern sectional silhouette.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
Clean lines and graceful curves blend modern and traditional shaping for the Ventura sectional. The arms gently swoop from a tall back and then take a straight line to the floor. Deep seat cushions and box-edge bordered back pillows provide the ultimate in comfort.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 25.5 in and 64.77 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (6) Fiber, Box-edge border with topstitch |
| Cubes | 163.63 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Fabric | 1501-012 |
| Fabric Shown | 1501-012 |
| Kitted Skus | P3532A, P3541A, P3542A |
| Marketing Labels | Ventura Fabric Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 5 |
| Overall Product Height | 34.5 |
| Overall Product Width | 107.5 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | P3532A Ventura Corner Chair, P3541A Ventura Right Arm Loveseat and P3542A Ventura Left Arm Loveseat |
| Product Type | Sectional |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 22.75 in and 57.79 cm |
| Seat Height | 17.25 in and 43.81 cm |
| Shipping Weight | 319.0 |
| Total Shipping Weight | 319.0 |
| Website Material | Fabric |
| Wooden block feet in Java finish | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Throw pillows included | Yes |
| Curved track arm | Yes |
| Companion Skus | P3530A, P3535A, P3536A, P3537A, P3538A and P3540A |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–li-FHJA4–/nsibgh99zqeltnbqzwue.pdf |
| Qty On Hand | |
| Sectional Skus | P3532A, P3541A and P3542A |
| Finish Shown | WDF – 664 Java – Cerused |
| Depth | 107.5 in (273.05 cm) |
| Height | 34.5 in (87.63 cm) |
| Width | 107.5 in (273.05 cm) |
Additional information
| Dimensions | 107.5 × 107.5 × 34.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Java Cerused |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
SKU:
K2079
Category: Sectionals
Tags: Bernhardt Furniture, Cream, Customizable, Fabric, Java Cerused, Sectionals
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.