Asher Fabric Sofa Without Pillows
Generous shaping creates a compelling comfort story on this deep-seated sofa.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
The Asher sofa has a unique frame with high-loft curved arms and a shaped back. Comfort comes from fiber back pillows and the Plush feather down seat cushions. The enticing shape and deep seat create a luxuriously restful statement.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 24 in and 60.96 cm |
|---|---|
| Ba | 73 in and 185.42 cm |
| Back Pillow | (2) Fiber, Knife-edge weltless with topstitch |
| Com | 18.4 |
| Cubes | 82.25 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Fabric | 1032-002 |
| Fabric Shown | 1032-002 |
| Featuredwaysku | P1056A |
| Finish Shown | WDF – 712 Greige |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 33 |
| Overall Product Width | 89 |
| Product Type | Sofa |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 26 in and 66.04 cm |
| Seat Height | 16.5 in and 41.91 cm |
| Shipping Weight | 180.0 |
| Specialshoppage | Yes |
| Total Shipping Weight | 180.0 |
| Website Material | Fabric |
| Seat Width | 73 in and 185.42 cm |
| Depth | 41.5 in (105.41 cm) |
| Height | 33 in (83.82 cm) |
| Width | 89 in (226.06 cm) |
| Available in any 700 series upholstery wood finish | Yes |
| Block feet | Yes |
| Knife-edge pillow | Yes |
| Modern style | Yes |
| Shaped track arm | Yes |
Additional information
| Dimensions | 41.5 × 89 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Greige |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.