Helena Fabric Sofa Wood Foot
Plush and welcoming, this soft modern sofa offers incredible comfort with a contemporary style.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
The Helena sofa’s oversized track arms, low profile and block feet lend it a streamlined look rooted in contemporary design. Designed with sinuous spring construction for durability and comfort, the sofa offers luxe feather-down cushions for the ultimate in relaxation.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 25.5 in and 64.77 cm |
|---|---|
| Ba | 81.5 in and 207.01 cm |
| Back Pillow | (2) Fiber Blendown, Box-edge border with topstitch |
| Com | 22.6 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #3 Luxe Feather Down Cushion |
| Fabric | 1146-002 |
| Fabric Shown | 1146-002 |
| Finish Shown | WDF – 789 Portobello |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 32.5 |
| Overall Product Width | 96 |
| Product Type | Sofa |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC3 – Insert |
| Seat Depth | 27.5 in and 69.85 cm |
| Seat Height | 17.5 in and 44.45 cm |
| Website Material | Fabric |
| Shown in 789 Portobello finish | Yes |
| Seat Width | 81.5 in and 207.01 cm |
| Depth | 41 in (104.14 cm) |
| Height | 32.5 in (82.55 cm) |
| Width | 96 in (243.84 cm) |
| Available in any 700 series upholstery finish | Yes |
| Knife-edge, weltless back pillows | Yes |
| Luxe feather down seat cushions | Yes |
| Oversized track arms | Yes |
| Rooted in contemporary design | Yes |
Additional information
| Dimensions | 41 × 96 × 32.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Portobello |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.