Caicos Outdoor Swivel Chair
Generously plump curves craft a comfortable outdoor seat over a teak swivel base.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
The plush armless Caicos swivel chair showcases a tightly upholstered seat and back crafted with generous curves. It’s a high-design interior look that is designed for outdoor settings. A teak swivel base completes the look, offering a 360-degree turn radius.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Com | 2.8 |
|---|---|
| Cubes | 22.92 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Synthetic Down |
| Cushion Product Name | #2 Exteriors Plush Cushion |
| Fabric | 6023-010 |
| Fabric Shown | 6023-010 |
| Finish Shown | WDF – Weathered Teak |
| Furniturecoveringraphite | C9303SO |
| Furniturecoverinlightgrey | C933SBO |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 30.5 |
| Overall Product Width | 29 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Swivel Chair |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Cushion Insert | SCEX2 – Insert |
| Seat Depth | 22 in and 55.88 cm |
| Seat Height | 16 in and 40.64 cm |
| Seat Width | 29 in and 73.66 cm |
| Shipping Weight | 90.0 |
| Total Shipping Weight | 90.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Exteriors Plush tight seat and tight back | Yes |
| Exterior grade wood & materials | Yes |
| Swivel base is teak in Weathered Teak finish | Yes |
| Protective cover available for an additional charge | Yes |
| Outdoor performance fabric | Yes |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Depth | 33 in (83.82 cm) |
| Featuredwaysku | O9303SA |
| Height | 30.5 in (77.47 cm) |
| Width | 29 in (73.66 cm) |
| Qty On Hand | 10 |
Additional information
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
SKU:
O9303S
Category: Outdoor Chairs
Tags: Bernhardt Furniture, Fabric, Gray, Outdoor Chairs, Swivel, Weathered Teak
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.