Laurel Outdoor Dining Table
A traditional pedestal design is updated for modern outdoor living.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
A unique bell shaped pedestal defines a modern look for the Laurel outdoor table. Crafted of glass-reinforced concrete with a plaster texture in Quarry finish. It’s a sophisticated style for today’s outdoor living.
Product Details
| Cubes | 37.24 |
|---|---|
| Kitted Skus | X10272, X10274 |
| Overall Product Height | 30 |
| Overall Product Width | 60 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | X10272 Laurel Dining Table Top and X10274 Laurel Dining Table Base |
| Product Type | Dining Table |
| Roomtype | Outdoor |
| Shape | Round |
| Shipping Weight | 318.7 |
| Total Shipping Weight | 318.7 |
| Website Material | Concrete |
| Glass-reinforced concrete round 60″ top and conic pedestal base, both with plaster texture in Quarry finish | Yes |
| Stainless steel adjustable glides | Yes |
| Furniturecoverinlightgrey | C0272BO |
| Depth | 60 in (152.4 cm) |
| Height | 30 in (76.2 cm) |
| Qty On Hand | 0 and DC 6 |
| Width | 60 in (152.4 cm) |
Additional information
| Dimensions | 60 × 60 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.