Easley Side Table
Texture takes the spotlight on this modern organic side table.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
The Easley side table has bold totemic design with a wooden top over a resin column base. Texture is at the center of this table’s look with a deep wood grain finished in Trevin on the top, and a woven pattern on the base finished in Silt.
Product Details
| Cubes | 11.14 |
|---|---|
| Introductions | NewAll and NewLiving |
| Newintroductions | New |
| Overall Product Height | 24 |
| Overall Product Width | 25 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Side Table |
| Roomtype | Living |
| Shape | Oval |
| Shipping Weight | 72.8 |
| Total Shipping Weight | 72.8 |
| Website Material | Resin, Wood and Woven |
| Wire-brushed oak top in Trevin finish with woven-texture cast resin base in Silt finish | Yes |
| Heavy duty casters | Yes |
| Depth | 22 in (55.88 cm) |
| Height | 24 in (60.96 cm) |
| Qty On Hand | 19 |
| Width | 25 in (63.5 cm) |
Additional information
| Dimensions | 22 × 25 × 24 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Collection | Bernhardt Living |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.