Easley Cocktail Table
Texture takes the spotlight on this modern organic cocktail table.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
The Easley cocktail table has bold totemic design with a large wooden top over a resin column base. Texture is at the center of this table’s look with a deep wood grain finished in Trevin on the top, and a woven pattern on the base finished in Silt.
Product Details
| Cubes | 24.06 |
|---|---|
| Introductions | NewAll and NewLiving |
| Motion Type | With Casters |
| Newintroductions | New |
| Overall Product Height | 16 |
| Overall Product Width | 52 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Cocktail Table |
| Roomtype | Living |
| Shape | Oval |
| Shipping Weight | 165.4 |
| Total Shipping Weight | 165.4 |
| Website Material | Resin, Wood and Woven |
| Heavy duty casters | Yes |
| Wire-brushed oak top in Trevin finish with woven-texture cast resin base in Silt finish | Yes |
| Depth | 32 in (81.28 cm) |
| Height | 16 in (40.64 cm) |
| Width | 52 in (132.08 cm) |
| Qty On Hand | 9 |
Additional information
| Dimensions | 32 × 52 × 16 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Collection | Bernhardt Living |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
SKU:
563013
Category: Cocktail & Coffee Tables
Tags: Bernhardt Furniture, Cocktail & Coffee Tables, Cream
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.