Back to products
Grayson Soft Tight Top
$409.00 – $849.00Price range: $409.00 through $849.00
Tempo Bench
A beautiful fold of fabric creates a unique style for this modern bench.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
The top of the Tempo bench appears to fold over the long seat, giving the design a comfortable modern style. The seat rests on a wooden plinth base in Larza finish. It’s a linear look that offers flawless balance.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 20.05 |
|---|---|
| Date Introduced | October 2024 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B157 |
| Fabric Shown | B157 |
| Finish Shown | WDF – 346 Larza |
| Overall Product Height | 18 |
| Overall Product Width | 56 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Tempo Bench |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Bench |
| Program | Tempo |
| Roomtype | Bedroom and Living |
| Seat Depth | 20 in and 50.8 cm |
| Seat Height | 18 in and 45.72 cm |
| Seat Width | 56 in and 142.24 cm |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 82.0 |
| Total Shipping Weight | 82.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Adjustable glides | Yes |
| Standard with performance fabric B157 | Yes |
| Upholstered with plinth base in Larza finish | Yes |
| Qty On Hand | 0 and DC 8 |
Additional information
| Dimensions | 20 × 56 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Larza |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Tempo |
| Features | Fabric |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
SKU:
346506
Category: Chairs & Benches
Tags: Bernhardt Furniture, Chairs & Benches, Fabric, Larza, White
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.