Retreat Pole Rattan Sideboard
70″ (177.8 cm) Casual Dining Retreat Pole Rattan Sideboard incorporating Oak and Maple Veneers with Rope to enhance its visual appeal.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
With a laid-back island vibe and mix of organic materials, the Retreat Pole Rattan Sideboard is crafted of Oak and Maple Veneers with rope accents at the joints. The Black Sand finish is transparent by design to reveal the unique grain patterns of the wood veneer. Featuring ample storage, the sideboard has two doors with magnetic door catches with one adjustable shelf behind each door. There are two self-closing drawers, and the top drawer has a removable felt liner and removable silverware tray. The lower fixed shelf is ideal for display or storage. Soft pewter bar pull and “T” pulls on the doors add a distinct accent.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Two doors with magnetic door catchesOne adjustable shelf behind each doorTwo self-closing drawersTop drawer has removable felt liner and removable silverware trayOne fixed shelfRope accents at jointsFinish: Black Sand: Transparent by design to showcase th | Yes |
|---|---|
| Finish | Black Sand: Transparent by design to showcase the unique grain patterns of the veneer, Black Sand was inspired by the black silk sands found on the shorelines of exotic beaches of Maui and Ta |
| 1st Row Drawer Dimensions | 26.25W x 11.375D x 5.375H |
| 1st Row Left and Right Shelf Opening | 16.875W x 13.75D x 5.5H |
| 2nd Row Drawer Dimensions | 26.25W x 11.375D x 4.5H |
| Alternate Finish Items | 6950-75917-80 |
| Carton Height | 40.75 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 220.00 |
| Carton Width | 75.00 |
| Depth | 19.50 |
| Distressing | Yes |
| Door Catch Type | Magnetic |
| Door Count | 2 |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Felt Lined Drawer Type | Removable Felt Drawer Bottom |
| Felt Lined Drawers | Yes |
| Height | 36.00 |
| Jewelry or Silverware Storage | Yes |
| Left and Right Base Panel Opening | 16.875W x 14D x 6.75H |
| Material Description | Oak and Maple Veneers with Rope |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Shelves | 3 |
| Sales Panel | HF-6950-BLK-SAND-SP |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Casual |
| Width | 70.00 |
| Wood Shelf Dimensions | 16.875W x 13.75D x .75TH |
| Weight | 194 |
| Image Role Data | {“6950_75917_99_detail”:[“Detail Image 1″],”6950_75917_99_room”:[“Room Image 1″],”6950_75917_99_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6950_75917_99_open_silo”:[“Silo Image 2”,”Silo – Op |
| Weight | 194 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.5 × 70 × 36 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Retreat |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.