Tilly Leather Swivel Chair
A sheltered back and a deep tapered seat form a captivating style for this swivel chair.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
The Tilly swivel chair has a sheltered back fitted onto a deep tapered seat, giving it a captivating style. Stitch detailing provides a tailored look while a smooth swivel base rotates the seat 360 degrees.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
Product Details
| Arm Height | 26.5 in and 67.31 cm |
|---|---|
| Ba | 24.5 in and 62.23 cm |
| Overall Product Height | 30 |
| Overall Product Width | 33.5 |
| Product Type | Swivel Chair |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 22.25 in and 56.52 cm |
| Seat Height | 15.5 in and 39.37 cm |
| Website Material | Leather |
| Modern style | Yes |
| Shelter arm | Yes |
| Stitch detail | Yes |
| Swivel base | Yes |
| Tight back | Yes |
| Created | 10/8/2025 |
| Seat Width | 24.5 in and 62.23 cm |
| Cubes | 25 |
| Shipping Weight | 80.0 |
| Total Shipping Weight | 80.0 |
| Depth | 34 in (86.36 cm) |
| Height | 30 in (76.2 cm) |
| Leather | 352-002 |
| Leather Shown | 352-002 |
| Width | 33.5 in (85.09 cm) |
| $modifiedat | 20251008064553 |
Additional information
| Dimensions | 34 × 33.5 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Living |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.