Silhouette Dining Table
This dramatic and sculptural dining table features a brilliant stainless steel base with bold geometric appeal.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
Silhouette is defined by bold contrasts, clean lines and a hint of Hollywood Regency glamour. The rectangular Silhouette dining table is sculptural and unique. Finished in Eggshell, the fancy face top features a stainless steel inlay border. The two pedestals bring geometric appeal as interlocking open octagons. Throughout the piece, polished stainless steel adds a luxe, mirror-like shine.
Product Details
| Cubes | 36.00 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 307 Eggshell |
| Kitted Skus | 307242, 307244 |
| Number Of Leaves | 1 |
| Overall Product Height | 30.13 |
| Overall Product Width | 84 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | 307242 Dining Table Top and 307244 Dining Table Base |
| Product Style | Glamorous Transitional |
| Product Type | Dining Table |
| Program | Silhouette |
| Roomtype | Dining |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 380.12 |
| Total Shipping Weight | 380.12 |
| Website Material | Metal and Wood |
| One 20″ leaf with polished stainless steel inlay border | Yes |
| Tubular polished stainless steel pedestals | Yes |
| Eggshell finish | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Fancy face top with polished stainless steel inlay border | Yes |
| Depth | 44 in (111.76 cm) |
| Height | 30.13 in (76.53 cm) |
| Width | 84 in (213.36 cm) |
| Qty On Hand | 14 |
Additional information
| Dimensions | 44 × 84 × 30.13 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Eggshell |
| Style | Transitional |
| Collection | Silhouette |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.