Cameron Leather Swivel Chair Without Pillows
Rounded corners and padded arms craft an invitingly comfortable swivel chair.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
The Cameron leather swivel chair invites comfort with its deeply padded, oversized arms, rounded corners and plush cushions. The roll-top back pillow boasts deep 4-inch boxing on the sides. And a swivel base provides a smooth 360-degree view.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
Product Details
| Arm Height | 22.75 in and 57.79 cm |
|---|---|
| Ba | 26.75 in and 67.95 cm |
| Back Pillow | (1) Fiber, Roll top with 4″ boxing on sides |
| Col | 90 |
| Cubes | 32.67 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Date Introduced | April 2025 |
| Division | Upholstery |
| Leather | 296-233 |
| Leather Shown | 296-233 |
| Made To Order | Yes |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Optionlink | 1902SLO |
| Overall Product Height | 26.00 |
| Overall Product Width | 44.25 |
| Product Name Search | Cameron Leather Swivel Chair |
| Product Type | Swivel Chair |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 22.00 in and 55.88 cm |
| Seat Height | 17.75 in and 45.09 cm |
| Seat Width | 26.75 in and 67.95 cm |
| Shipping Weight | 110.0 |
| Total Shipping Weight | 110.0 |
| Website Material | Leather |
| Swivel base | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Roll-top back pillow | Yes |
| Oversized roll arms | Yes |
Additional information
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
SKU:
1902SLY
Category: Chairs
Tags: Bernhardt Furniture, Chairs, Cream, Customizable, Leather, Swivel
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.