Candace Leather Swivel Chair Without Nails
With tufting, track arms, and welt trim, this sophisticated leather swivel chair offers transitional refinement.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
The sophisticated design and luxurious comfort of our Candace furniture series will have your interior looking stunning. The pocketed frame creates an inviting home to relax and talk with friends and read a favorite book. The tufted back and arms bring added refinement. Pair the sofa with a matching chair or blend it with traditional or transitional designs for added richness.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
Product Details
| Arm Height | 25 in and 63.5 cm |
|---|---|
| Ba | 24 in and 60.96 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Col | 106.3 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion Leather |
| Date Introduced | August 2019 |
| Division | Upholstery |
| Featuredwaysku | 727SLO|727SLFO |
| Leather | 352-002 |
| Leather Shown | 352-002 |
| Made To Order | Yes |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 34.5 |
| Overall Product Width | 33.5 |
| Product Name Search | Candace Leather Swivel Chair |
| Product Type | Swivel Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SCLE4 – Insert |
| Seat Depth | 22.5 in and 57.15 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Shipping Weight | 100.0 |
| Total Shipping Weight | 100.0 |
| Website Material | Leather |
| 360-degree swivel | Yes |
| Classic design with contemporary appeal | Yes |
| No nailhead trim | Yes |
| Tufted inside back and arms | Yes |
| Seat Width | 24 in and 60.96 cm |
| Cubes | 28.36 |
Additional information
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
SKU:
727SLX
Category: Chairs
Tags: Bernhardt Furniture, Chairs, Cream, Customizable, Leather, Swivel
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.