Chloe Fabric Swivel Chair
A sheltering style combines comfort and design for this swivel chair.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
A shelter-style arm with a peek-a-boo back gives the Chloe chair a uniquely retro style. The arms and back are formed from one continuous arc that sweeps from side to side, surrounding a deep seat that skims to the floor. A hidden swivel base offers a smooth movement as the chair rotates its viewpoint.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Arm Height | 23.00 in and 58.42 cm |
|---|---|
| Ba | 23.25 in and 59.05 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Com | 5.9 |
| Cubes | 28.36 |
| Cushion Product Name | Tight Seat |
| Fabric | 1718-012 |
| Fabric Shown | 1718-012 |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 30.00 |
| Overall Product Width | 32.75 |
| Product Type | Swivel Chair |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 24.50 in and 62.23 cm |
| Seat Height | 15.75 in and 40.01 cm |
| Seat Width | 23.25 in and 59.05 cm |
| Shipping Weight | 90.0 |
| Total Shipping Weight | 90.0 |
| Website Material | Fabric |
| Shelter arm | Yes |
| Swivel base | Yes |
| Modern style | Yes |
| Tight back | Yes |
| Depth | 32.25 in (81.92 cm) |
| Height | 30.00 in (76.2 cm) |
| Width | 32.75 in (83.19 cm) |
Additional information
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.