Cosway Leather Chair
The classic barrel chair gets a chic modern update that captures attention with its cool, casual glamour.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
The Cosway chair is a unique, contemporary interpretation of the classic barrel chair. The curved frame wraps around the upholstery and extends three wide legs to the floor. Finished in antique silver with a wood grain texture, it achieves a glamorous, organic appeal. The curved shape of this chic chair provides luxurious support and softens the flow of a room.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 29 in and 73.66 cm |
|---|---|
| Ba | 23.5 in and 59.69 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Col | 22.8 |
| Cubes | 32.81 |
| Cushion Product Name | Tight Seat |
| Leather | 218-002 |
| Leather Shown | 218-002 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 31 |
| Overall Product Width | 28 |
| Product Type | Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 20.5 in and 52.07 cm |
| Seat Height | 18 in and 45.72 cm |
| Seat Width | N/A in |
| Shipping Weight | 90.0 |
| Total Shipping Weight | 90.0 |
| Stainless steel feet | Yes |
| Tight back | Yes |
| Modern style | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Shelter arm | Yes |
| Depth | 25 in (63.5 cm) |
| Height | 31 in (78.74 cm) |
| Width | 28 in (71.12 cm) |
| Qty On Hand | 42 |
| Website Material | Leather, Metal and Wood |
Additional information
| Dimensions | 25 × 28 × 31 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Leather |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.