Tanner Fabric Chair
A generous shape makes a comfort statement in this wing chair.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
The traditional wingback gets a curvaceous and modern update in the Tanner chair. The back offers an exaggerated, generous shape that flows to low-profile arms that embrace the seat.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 21 in and 53.34 cm |
|---|---|
| Ba | 24 in and 60.96 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Com | 6.5 |
| Created | 10/21/2024 |
| Cubes | 41.93 |
| Cushion Product Name | Tight Seat |
| Date Introduced | April 2023 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 1246-100 |
| Fabric Shown | 1246-100 |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Finish Shown | WDF – 618 Weathered Bone – Cerused |
| Made To Order | Yes |
| Overall Product Height | 44.5 |
| Overall Product Width | 37.25 |
| Product Name Search | Tanner Fabric Chair |
| Product Type | Chair |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 24.75 in and 62.87 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Shipping Weight | 81.0 |
| Total Shipping Weight | 81.0 |
| Website Material | Fabric |
| Qty On Hand | |
| Seat Width | 24 in and 60.96 cm |
| Low track arm | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Tapered feet | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Tight back | Yes |
Additional information
| Dimensions | 36.5 × 37.25 × 44.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Weathered Bone Cerused |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.