Tarleton Fabric Chair 1/2
Low rolled arms and turned legs enhance the traditional appeal of this inviting chair and a half.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 23 in and 58.42 cm |
|---|---|
| Ba | 37.5 in and 95.25 cm |
| Back Pillow | (1) Fiber, Knife-edge with welt |
| Com | 12.9 |
| Cubes | 62.01 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Cutandsewnumber | 2050-CS3 |
| Express Ship | Yes |
| Fabric | 2050-011 |
| Fabric Shown | 2050-011 |
| Featuredwaysku | B4263G |
| Finish Shown | WDF – 751 Mocha |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 39.5 |
| Overall Product Width | 54.5 |
| Product Style | Traditional |
| Product Type | Chair 1/2 |
| Productionplant | Domestic |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 25 in and 63.5 cm |
| Seat Height | 21 in and 53.34 cm |
| Seat Width | 37.5 in and 95.25 cm |
| Shipping Weight | 105.0 |
| Total Shipping Weight | 105.0 |
| Website Material | Fabric |
| Optionlink | B4263 and B4263Y |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Depth | 44 in (111.76 cm) |
| Height | 39.5 in (100.33 cm) |
| Qty On Hand | 5 |
| Width | 54.5 in (138.43 cm) |
Additional information
| Dimensions | 44 × 54.5 × 39.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.