Vaughn Fabric Loveseat
This loveseat blends tailored sophistication with transitional charm.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
The Vaughn loveseat brings timeless transitional design to your home with its clean track arms, block-style feet and plush deep cushions. This loveseat combines elegant style with everyday comfort. Its tailored silhouette and durable construction make it a standout piece for any décor.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 23.75 in and 60.33 cm |
|---|---|
| Ba | 50.50 in and 128.27 cm |
| Back Pillow | (2) Fiber, Box-edge weltless border |
| Cubes | 52.74 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Featuredwaysku | P1095A |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 29.25 |
| Overall Product Width | 66.75 |
| Product Type | Loveseat |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 23.75 in and 60.33 cm |
| Seat Height | 18.00 in and 45.72 cm |
| Seat Width | 50.5 in and 128.27 cm |
| Shipping Weight | 140.0 |
| Total Shipping Weight | 140.0 |
| Block feet | Yes |
| Oversized track arm | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Throw pillows included | Yes |
| Box-edge pillows | Yes |
| Website Material | Fabric |
| Com | 13.5 |
| Depth | 39.25 in (99.7 cm) |
| Height | 29.25 in (74.3 cm) |
| Width | 66.75 in (169.55 cm) |
Additional information
| Dimensions | 39.25 × 66.75 × 29.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Collection | Bernhardt Living |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
SKU:
P1095
Category: Loveseats
Tags: Aged Grey Cerused, Bernhardt Furniture, Customizable, Loveseats, White
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.