Solana Outdoor Sectional
A distinctive knife-edge pleat on the front of the arms gives this outdoor sectional a signature style.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
The Solana sectional is a relaxed design with a distinctive knife-edge pleat on the front of the arms. A fully upholstered frame creates softness while the cushions and back pillows offer incredible comfort in all-weather style. It’s outdoor seating with the look of a gorgeous interior sectional.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 23 in and 58.42 cm |
|---|---|
| Cubes | 220.23 |
| Fabric | 6078-000 |
| Fabric Shown | 6078-000 |
| Finish Shown | WDF – Weathered Teak |
| Kitted Skus | O7920, O7920, O7922, O7938, O7981 |
| Marketing Labels | Solana Outdoor Sectional.pdf |
| Overall Product Height | 33 |
| Overall Product Width | 135 |
| Pieces Shown | O7920 Solana Armless Chair, O7922 Solana Corner Chair, O7938 Solana Left Arm Chaise and O7981 Solana Right Arm Loveseat |
| Product Type | Sectional |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Depth | 25.5 in and 64.77 cm |
| Seat Height | 17.5 in and 44.45 cm |
| Shipping Weight | 500.0 |
| Total Shipping Weight | 500.0 |
| Website Material | Fabric |
| Companion Skus | O7937 and O7982 |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–NOJqDpzu–/f6btrbzwxmpzap2svw47.pdf |
| Sectional Skus | O7920, O7922, O7938 and O7981 |
| Depth | 105.5 in (267.97 cm) |
| Height | 33 in (83.82 cm) |
| Width | 135 in (342.9 cm) |
| Flanged-edge arm | Yes |
| Knife-edge pillow | Yes |
| Modern style | Yes |
| Teak feet in Weathered Teak finish | Yes |
| Qty On Hand | 119 |
Additional information
| Dimensions | 105.5 × 135 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Weathered Teak |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.