Prague Fabric Sofa
Clean lines balance sumptuous cushions in this elegant, low-profile sofa that blends seamlessly with modern and transitional designs.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
Luxurious and chic, the Prague sofa has a wide, low-profile frame that achieves a grounded, modern look. Sumptuous spring down cushions and fiber back pillows offer enduring comfort. At the base, an exposed wood band draws attention to the clean, linear design of this elegant piece.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 28 in and 71.12 cm |
|---|---|
| Ba | 84 in and 213.36 cm |
| Back Pillow | (3) Fiber, Box-edge weltless border with topstitch |
| Com | 28.5 |
| Cubes | 92.85 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Finish Shown | WDF – 712 Greige |
| Number Of Seat Cushions | 3 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 35.5 |
| Overall Product Width | 107.5 |
| Product Type | Sofa |
| Productionplant | Domestic |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 21 in and 53.34 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Seat Width | 84 in and 213.36 cm |
| Shipping Weight | 220.0 |
| Total Shipping Weight | 220.0 |
| Website Material | Fabric |
| Fabric | 1146-002 |
| Fabric Shown | 1146-002 |
| Depth | 42.5 in (107.95 cm) |
| Height | 35.5 in (90.17 cm) |
| Width | 107.5 in (273.05 cm) |
| Box-edge pillow | Yes |
| Hidden feet | Yes |
| Modern style | Yes |
| Shaped arm | Yes |
| Throw pillows included | Yes |
| Qty On Hand | 30 |
Additional information
| Dimensions | 42.5 × 107.5 × 35.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Greige |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.