Sierra Leather Power Motion Sofa
Unique stitching defines a beautiful style for this power motion sofa.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
Combining tailored details with high-tech style, the Sierra power motion sofa takes a modern approach. Unique stitching creates beautiful details along the arms and sides. The back cushions unfold to provide a comfortable head rest as the seat reclines. Hidden controls allow a smooth transition as the footrests rise to a recline.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
Product Details
| Arm Height | 27 in and 68.58 cm |
|---|---|
| Ba | 79.5 in and 201.93 cm |
| Back Pillow | (3) Tight back with pop-up headrest |
| Cushion Product Name | Tight Seat |
| Depth | 41.75 in (106.05 cm) |
| Height | 31.25 in (79.38 cm) |
| Introductions | NewAll and NewLiving |
| Leather | 298-202 |
| Leather Shown | 298-202 |
| Motion Type | Powered |
| Newintroductions | New |
| Overall Product Height | 31.25 |
| Overall Product Width | 89.25 |
| Product Type | Power Motion Sofa |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 22.5 in and 57.15 cm |
| Seat Height | 20 in and 50.8 cm |
| Shipping Weight | 355.0 |
| Total Shipping Weight | 355.0 |
| Website Material | Leather |
| Width | 89.25 in (226.69 cm) |
| Hidden feet | Yes |
| Hidden power motion controls | Yes |
| Stitch detail | Yes |
| Tight back | Yes |
| Track arm | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Productionplant | Fully Made |
| $modifiedat | 20251009030148 |
Additional information
| Dimensions | 41.75 × 89.25 × 31.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.