Milos Outdoor Cocktail Table
Branches intertwine around the base of this beautifully natural cocktail table.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
Branches crafted in cast aluminum intertwine and intersect around the base of the Milos outdoor cocktail table. The faux bois design creates an openwork pattern thats both natural and dramatic. The base supports a glass-reinforced concrete top in Bone finish.
Product Details
| Cubes | 24.91 |
|---|---|
| Finish Shown | CCF – 303 Bone |
| Furniturecoveringraphite | C5025O |
| Furniturecoverinlightgrey | C5025BO |
| Overall Product Height | 18.25 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Cocktail Table |
| Roomtype | Outdoor |
| Shape | Round |
| Shipping Weight | 145.0 |
| Total Shipping Weight | 145.0 |
| Website Material | Metal |
| Protective cover available for an additional charge | Yes |
| Glass-reinforced concrete top in Bone finish | Yes |
| Stainless steel adjustable glides | Yes |
| Cast aluminum faux bois open design base in Shiny Nickel finish | Yes |
| Height | 18.25 in (46.36 cm) |
| Qty On Hand | 26 |
| Depth | 40.00 in (101.6 cm) |
| Overall Product Width | 40.00 |
| Width | 40.00 in (101.6 cm) |
Additional information
| Dimensions | 40 × 40 × 18.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.