Burnham Leather Chair Without Pillows
Distinctive stitching and low arms make a stylish statement on this leather chair.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
The lush leather seating on the Burnham chair takes a tailored approach, with stitching on the sides and back offering distinctive detailing. A deep seat cushion and box-stitched back pillow offer incredible comfort.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 22.75 in and 57.79 cm |
|---|---|
| Ba | 26.25 in and 66.67 cm |
| Back Pillow | (1) Box-edge border with topstitch |
| Col | 123.2 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #3 Luxe Feather Down Cushion |
| Date Introduced | October 2023 |
| Division | Upholstery |
| Featuredwaysku | 7202LO |
| Finish Shown | WDF – 789 Portobello |
| Leather | 265-222 |
| Leather Shown | 265-222 |
| Made To Order | Yes |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 33.25 |
| Product Name Search | Burnham Leather Chair |
| Product Type | Chair |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC3 – Insert |
| Seat Depth | 23.75 in and 60.33 cm |
| Website Material | Leather |
| Seat Width | 26.25 in and 66.67 cm |
| Flat rolled arm | Yes |
| Stitch detail | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Block feet | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Box-edge pillow | Yes |
| Cubes | 31.87 |
| Overall Product Width | 39 |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Shipping Weight | 128.5 |
| Total Shipping Weight | 128.5 |
Additional information
| Dimensions | 40.5 × 39 × 33.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Portobello |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
SKU:
7202LY
Category: Chairs
Tags: Bernhardt Furniture, Chairs, Cream, Customizable, Leather, Portobello
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.