Luc Fabric Power Motion Chair
A modern sheltering style gives this power motion chair a distinct profile.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
A distinctly modern style marks the Luc power motion chair, with high sheltering arms and a back that flows seamlessly to the seat. Smooth controls elevate the footrest and allows a headrest to rise from the back.
Features
| Power Footrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Arm Height | 30.5 in and 77.47 cm |
|---|---|
| Ba | 25 in and 63.5 cm |
| Back Pillow | (1) Fiber, Tight back with pop-up headrest |
| Cubes | 36.97 |
| Cushion Product Name | Tight Seat |
| Fabric | 1509-022 |
| Fabric Shown | 1509-022 |
| Motion Type | Powered |
| Overall Product Height | 32.5 |
| Overall Product Width | 43 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Power Motion Chair |
| Productionplant | Plant 12 |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 22 in and 55.88 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Shipping Weight | 185.2 |
| Total Shipping Weight | 185.2 |
| Website Material | Fabric |
| Wood feet in Smoked Truffle finish only | Yes |
| Modern style | Yes |
| Power footrest & pop-up headrest | Yes |
| Hidden power motion controls | Yes |
| Tight back | Yes |
| Shelter arm | Yes |
| Wall-away recline | Yes |
| Seat Width | 25 in and 63.5 cm |
| Depth | 42.5 in (107.95 cm) |
| Height | 32.5 in (82.55 cm) |
| Width | 43 in (109.22 cm) |
| Qty On Hand | 114 |
Additional information
| Dimensions | 42.5 × 43 × 32.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric, Power, Power Footrest |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
SKU:
B552RO
Category: Chairs
Tags: Bernhardt Furniture, Chairs, Cream, Customizable, Fabric, Motion, Power, Power Footrest, Reclining
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.