Flynn Leather Power Motion Sofa
The classic club design is redefined with curved arms and smooth power motion recline.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
Motion finds a sleek style in the Flynn power motion sofa in leather. Inspired by the classic club chair, forms are streamlined and simplified, with the softly padded curve of the arm defined by a tailored welt. Hidden controls smoothly take the seat to a comfortable recline that includes a pop-up headrest and lifted footrest.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Arm Height | 31.25 in and 79.38 cm |
|---|---|
| Ba | 76 in and 193.04 cm |
| Back Pillow | (3) Tight back with pop-up headrest |
| Leather | 298-122 |
| Leather Shown | 298-122 |
| Motion Type | Powered |
| Number Of Seat Cushions | 3 |
| Overall Product Height | 31.25 |
| Overall Product Width | 94 |
| Product Type | Power Motion Sofa |
| Productionplant | Plant 12 |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 22.5 in and 57.15 cm |
| Seat Width | 76 in and 193.04 cm |
| Website Material | Leather |
| Welt detail | Yes |
| Block feet | Yes |
| Oversized track arm | Yes |
| Power headrest | Yes |
| Tight back | Yes |
| Wall-away recline | Yes |
| Modern style | Yes |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Shipping Weight | 360.0 |
| Total Shipping Weight | 360.0 |
| Cubes | 79.04 |
| Depth | 43.5 in (110.49 cm) |
| Height | 31.25 in (79.38 cm) |
| Width | 94 in (238.76 cm) |
| Qty On Hand | 5 |
| $modifiedat | 20250424094314 |
Additional information
| Dimensions | 43.5 × 94 × 31.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Collection | Bernhardt Living |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
SKU:
757RLO
Category: Sofas
Tags: Bernhardt Furniture, Brown, Customizable, Motion, Reclining, Sofas
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.