Billings Leather Power Motion Chair
A classic club design is updated for a modern power motion chair.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
The Billings power motion chair is an updated classic club design. The track arms feature a unique fold-over padding that offers comfort, while stitched details on the sides and back give the chair a unique look. Smooth power motion reclines the seat while the headrest pops up for support.
Features
| Power Footrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Arm Height | 27 in and 68.58 cm |
|---|---|
| Ba | 26 in and 66.04 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back with pop-up headrest |
| Cushion Product Name | Tight Seat |
| Date Introduced | October 2024 |
| Division | Upholstery |
| Leather | 321-220 |
| Leather Shown | 321-220 |
| Motion Type | Powered |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 31 |
| Overall Product Width | 44.5 |
| Product Name Search | Billings Leather Power Motion Chair |
| Product Type | Power Motion Chair |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 22.5 in and 57.15 cm |
| Website Material | Leather |
| Transitional style | Yes |
| Wall-away recline | Yes |
| Padded track arm | Yes |
| Power footrest | Yes |
| Block feet | Yes |
| Stitch detail | Yes |
| Tight back | Yes |
| Cubes | 79.09 |
| Instock | Yes |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Seat Width | 26 in and 66.04 cm |
| Shipping Weight | 199.7 |
| Total Shipping Weight | 199.7 |
| Qty On Hand | 11 |
Additional information
| Dimensions | 44 × 44.5 × 31 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather, Power, Power Footrest |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
SKU:
522RLO
Category: Chairs
Tags: Bernhardt Furniture, Brown, Chairs, Customizable, Leather, Motion, Power, Power Footrest, Reclining
Request Product Details & Pricing
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.